Blog témáink
Kulcsszavas keresés:
Tengerisünnel a széndioxid ellen
RSS csatorna
Tengerisünnel a széndioxid ellen

A Newcastle Egyetem kutatói véletlenül fedezték fel azt, hogy a tengerisünöknek van egy különleges képessége, amivel kalcium-karbonáttá alakítják a széndioxidot. Ez elvezethet egy olyan új technológiához, mellyel az erőművek károsanyag kibocsátását ártalmatlan, vagy hasznos anyaggá alakíthatják.
Sok tengeri faj alakítja a vizekben található széndioxidot kalcium-karbonáttá, hogy védelmet nyújtó meszes héjat képezzenek. Ilyenek a kagylók, az osztrigák és a korallok. A kutatók a tengerisün lárvákat vizsgálták, amikor a külső vázuknál magas nikkel koncentrációra lettek figyelmesek. Eztuán a rendkívül apró nikkel részecskékkel kísérleteztek, vízben oldott széndioxidhoz adva azokat. A nanorészecskék teljes egészében eltávolították a széndioxidot. Ez egy egyszerű rendszer. Széndioxidot áramoltatnak át a vízen, amiben nikkel nanaorészecskék vannak elhelyezve, mellyel így sokkal több szenet kötnek meg, mint normál esetben.
Jelenleg a legtöbb széndioxidot megkötő és tároló módszer az erőművek és üzemek gázainak földalatti tárolókba, kimerült olajkutakba vagy kőzetformációkba történő pumpálásán alapul. Nagyon sok azonban a kérdőjel a tárolt széndioxid visszaszivárgását illetően, ezért gondolkodnak a kutatók a megkötés alternatív megoldásán, mint pl.  a széndiod más anyaggá alakításán. Ez már jelenleg is megvalósítható egy enzim, a szén-anhidráz alkalmazásával, a módszer azonban rendkívül költséges.
Ezzel szemben a nikkel egy sokkal gazdaságosabb megoldás lenne."Egy nikkel katalizátor szépsége abban rejlik, hogy a pH-tól függetlenül is működik és mágneses tulajdonságai miatt újra összegyűjthető, és időről időre újra felhasználható"- magyarázta a kutatást vezető Gaurav Bhaduri, az egyetem hallgatója. Emellett rendkívül olcsó, és sokkal olcsóbb, mint a szén-anhidráz. A melléktermék a karbonát pedig hasznos és nem károsítja a környezetet.
Lehet, hogy a tengerisünök lesznek a jövő megmentői?

Forrás: sg.hu

B. A.

Kulcsszavak: A bejegyzéshez nem tartozik kulcsszó
Hozzászólások
Új hozzászólás

Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!